מהי משפחת אומנה?

האומנה היא חלק ממערך ההשמה החוץ ביתי של משרד הרווחה לילדים ונוער במצוקה שהוצאו מרשות הוריהם כתוצאה ממגוון מצבי סיכון וחוסר מסוגלות של הוריהם לטפל בהם ולהיענות לצרכיהם הפיזיים והרגשיים.

האומנה מהווה פתרון מועדף על פני כל סידור חוץ ביתי אחר בהיותה חלופה הדומה ביותר למשפחתו הטבעית של הילד.
מחקרים מוכיחים  כי משפחת אומנה המהווה מודל משפחתי וסביבה בטוחה, מצמיחה משמעותית את סיכוייו של הילד הגדל בה, להתפתחות תקינה ולעתיד טוב יותר. בעזרת ליווי ותמיכה מתאימים, יכול הילד למצוא את דרכו לשינוי סיפור חייו, לצמיחה ולהתפתחות אישית.

משך זמן ההשמה באומנה משתנה. במקרים מסויימים תימשך האומנה מספר חודשים ובמקרים אחרים יישאר הילד במשפחת האומנה עד הגיעו לגיל 18 (או לגיל 21 בחינוך המיוחד). על אף הגדרת הזמניות, במהלך תקופת האומנה קיימת הטבעת חותם נצחית ומשנת חיים הן עבור הילד והן עבור בני המשפחה האומנת.

בד בבד, אנו מאמינים כי קיימת משמעות וחשיבות על שמירת זהותו של הילד תוך מתן ביטוי וכבוד לעברו, למשפחתו הביולוגית ולסביבה ממנה הגיע. שמירת הקשר עם הוריו הביולוגיים, במידה וזה מתאפשר, יוצרת זהות מגובשת וסיפור חיים רציף ותורמת להתפתחותו התקינה ולבריאותו הנפשית של הילד.

 

משפחות האומנה מגיעות מכל חלקי החברה והן בעלות מאפיינים מגוונים; זוגות נשואים ולא נשואים, משפחות חד הוריות, זוגות חד מיניים, משפחות עם וללא ילדים ועוד. המשותף לכולן הוא הלב הרחב, יכולת ההכלה וערכי הנתינה. למשפחת האומנה תפקיד משמעותי ומהותי בסיפוק כל צרכיו – הרגשיים, החינוכיים והגופניים של הילד. משפחות אלו מקבלות אל חיקן ילדים בסיכון, מכניסות אותם לביתן ומגדלות אותם כאחד מבני המשפחה.