בתים בקהילה

מערכי הדיור בקהילה שלנו מהווים בית לאורך החיים לאנשים המופנים ע"י האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית, השירות לטיפול באדם עם אוטיזם ואגף השיקום. השירות מותאם לילדים ולבוגרים מכל מגזרי האוכלוסייה בהתאם לצרכיה ומאפייניה של כל אוכלוסייה.

הבתים ממוקמים בשכונות מגורים איכותיות, באזור חיפה, רכסים, הקריות, כפר סבא, ובקיבוצים כפר המכבי ועין המפרץ. לבתים נגישות גבוהה למגוון משאבי הקהילה המאפשר לדיירינו להיות חלק פעיל מחיי הקהילה בה הם משתלבים. בכל בית אווירה חמה ומשפחתית וצוות רב מקצועי אשר פועל מתוך אמונה באדם, מחויבות ותודעת שירות גבוהה.

אנו מאמינים כי סביבה בה קיימת אמונה באדם וביכולותיו האינסופיות, תסייע לו להאמין בעצמו, לחוות הצלחות ולממש את הפוטנציאל החבוי בתוכו, תוך השגת עצמאות מרבית והשתלבות בקהילה, בהתאם ליכולתו. הסביבה העשירה מחזקת את כוחות הפרט ויוצרת אופק של קידום וצמיחה אישית להשתלבות בחיי חברה, תעסוקה ופנאי ובקהילה, תוך הקשבה לצרכים ורצונות אישיים.

סל השירותים שלנו

מערכי הדיור מציעים מעטפת כוללנית הלוקחת אחריות מלאה על כל תחומי חייו של האדם.

כפי שאצל כל אדם, הבית הוא הציר המרכזי המחבר אותו עם תחומי פעילות נוספים בחייו. צוות הדיור מחויב לרווחת הדייר ומעורב בתהליך התקדמותו גם במסגרת מערכות אחרות בהן הוא משתלב, כגון מסגרות התעסוקה או מערכות החינוך, תוך שהוא פועל בשיתוף פעולה הדוק עם המסגרת החינוכית או התעסוקתית.

עיקרון רצף השירותים: הבתים שלנו מאפשרים לכל אדם למצוא את המקום המיטבי עבורו על פי מאפיינים של גיל, רמת התמיכות הנדרשת והרקע התרבותי. במערכי הדיור קיימות דירות לאוכלוסיות צעירות, וכן דירות מותאמות לצרכי הדיירים בגיל השלישי. חלק מהדירות בעלות רמת תמיכות גבוהה, לעומת דירות המיועדות לדיירים ברמות תפקוד עצמאיות יותר. בנוסף, אנו מפעילים דירות מותאמות לאוכלוסייה המנהלת אורח חיים דתי, בהן קיים צוות מרקע תרבותי דומה.

איך נראים החיים בבית בקהילה: סדר היום מדמה את סדר יומה של כל משפחה, מתוך השאיפה שהבית יהיה מקום חם ועוטף. מטרתנו היא לתת לאדם את הכלים והתמיכות להם הוא זקוק ביום-יום, ובד בבד, להעצימו בכדי שיוכל לבטא את רצונותיו ובחירותיו בכל תחום בו לא נשקפת סכנה עבורו, ולאחר שהוא רוכש את המיומנות הדרושה לו. הדיירים שותפים לניהול ואחזקת ביתם, מתוך אמונה כי היותם שותפים ומעורבים בחיים תורמת לפיתוח כישוריהם וכן לתחושת השייכות שלהם. מערכי הדיור מספקים כיסוי מלא לכל צרכי האדם, לרבות מגוריו, תזונה, הלבשה והנעלה, טיפול רפואי ותרופות לפי הצורך ושאר הצרכים.

הצוות המקצועי: הצוות המסור שלנו כולל אנשי מקצוע מתחומי החינוך, הטיפול וההדרכה. צוות מדריכות ומדריכים מלווים את הדיירים בחיי היומיום הדואגים לכל צרכיהם ובמקביל מעצימים ומקדמים את האדם באמצעות התכניות האישיות. בנוסף, צוות עבודה סוציאלית המספק טיפול, ייעוץ ותמיכה באופן פרטני וקבוצתי. אם בית ראשית, רכזת תכניות קידום אישיות, רכזת פנאי, אחות, רופאה פסיכיאטרית, ומנהלת המערכים, מאפשרים לנו מתן טיפול מסור ואיכותי לדיירינו.

מסגרות יום- חינוך או תעסוקה: כל דיירינו משולבים במסגרות יום: מסגרות חינוך לצעירים שבינינו, ולבוגרים, מסגרות תעסוקתיות או עבודה ביחסי עובד-מעביד בקהילה, תוך מתן מרחב בחירה ומקום לשאיפות לעתיד.

תרבות הפנאי: הפנאי הינו מרחב בטוח המאפשר לאדם להיחשף לחיי חברה עשירים ולהתנסות בתהליכי בחירה וקבלת החלטות, תוך פיתוח כישרונות וכישורים לחיים. הדיירים נהנים מפעילות פנאי ענפה ועשירה המתקיימת בקהילה, וכוללת חוגים מגוונים ולהקות ייצוגיות, העשרה לימודית, יציאות למקומות בילוי בקהילה, מגוון טיולים לאתרי טבע ותיירות, מסיבות ריקודים ואירועים חגיגיים, ונופשים שנתיים.

תכניות קידום אישיות: לכל דייר נבנית תכנית קידום אישית, המלווה אותו לאורך חייו ומאפשרת לו לנהל חיים עצמאיים יותר.

אנשים המעוניינים למצות זכויותיהם לדיור בקהילה – מוזמנים לפנות דרך המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות השונות אל וועדות ההשמה של האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. הפניית האדם דרך וועדת ההשמה המחוזית, מזכה אותו לקבלת השירות ומימוש זכויותיו לדיור.